Aaltense emigranten naar de VS
In de 19e eeuw emigreerden duizenden Achterhoekers naar de Verenigde Staten, op zoek naar land, vrijheid en nieuwe kansen. Onder hen bevond zich de familie Huinink uit Dale.

Derk Willem Huinink werd geboren op op 9 maart 1827 op boerderij de (Oude) Maas in de Aaltense buurtschap Dale. Hij was een zoon van Jan Berend Huinink en Berendina Heesen. Zijn vader werkte aanvankelijk als onderwijzer, maar stapte later over op het boerenbedrijf. Het echtpaar kreeg vijf zonen en twee dochters. Moeder Berendina overleed op 1 augustus 1848.
Derk Willem bezocht de basisschool en hielp mee op het ouderlijk erf. Op zijn zeventiende leerde hij het weversvak, dat hij tien jaar lang combineerde met werk op de boerderij.
Op 28 mei 1858 trouwde hij in Aalten met Catharina Jentink, dochter van Hendrik Jan Jentink en Dora Hendrika Lammers. Ook zij werd in Dale geboren, op 20 november 1834. Zij was een van tien kinderen, vier zonen en zes dochters, van wie er zes met hun ouders emigreerden naar de Nieuwe Wereld. Het gezin Jentink vestigde zich in Lima, Wisconsin.
Derk Willems zuster, Janna Willemina Huinink, trouwde op dezelfde dag met Jan Berend Schepers.
Emigratie naar Amerika
Op 25 juni 1869 vertrokken Derk Willem, zijn vader, echtgenote en kinderen vanuit Rotterdam naar Noord-Amerika. Na elf dagen arriveerden ze in Québec en reisden door naar Sheboygan County. Op 25 juli bereikten zij Amsterdam (Sheboygan County). In het voorjaar van 1870 kocht Huinink daar 72 acres (29 hectare) grond in sectie 19 voor $2.000. Later voegde hij daar nog 5 acres (2 hectare) aan toe.

Gezinsleven en werk
Derk Willem en zijn vrouw bouwden met hard werken een goed lopend boerenbedrijf op. Ze kregen negen kinderen:
- Jan Berend (Aalten, 20 mei 1859), zakenman in Cedar Grove
- Dora Hendrika (Aalten, 22 juni 1861), gehuwd met boer John Lohuis
- Hendrik Jan (Aalten, 15 oktober 1863), kaasmaker in Cedar Grove
- Christiaan (Aalten, 22 april 1866), dierenarts
- Berendina Gesiena (Aalten, 22 april 1868), gehuwd met boer Harry Scott
- John William (Cedar Grove, 3 juni 1871), eerste kind geboren in Amerika
- Garret John (Cedar Grove, 25 mei 1875)
- Catherina Wilhelmina (Cedar Grove, 6 december 1876)
- Derk William Jr. (Holland, 30 juli 1880)
Gemeenschap en overlijden
De familie Huinink (in Amerika ook gespeld als Huenink) was lid van de Presbyteriaanse Kerk. Derk Willem speelde daarin een actieve rol en was ruim negentien jaar ouderling. Zowel hij als zijn zonen stemden politiek gezien op de Republikeinse Partij, wat destijds gebruikelijk was onder protestantse immigranten in het Midwesten.
Derk Willem Huinink overleed in 1911 in Cedar Grove en Catharine vier jaar later. Ze liggen beiden begraven op Presbyterian Cemetery in Holland, Sheboygan.


