Derk Willem Huinink

Derk Willem Huinink, geboren in de Aaltense buurtschap Dale op 9 maart 1827, was een Nederlandse emigrant die zich vestigde in Holland Township, Wisconsin (Verenigde Staten). Na een werkzaam leven als wever en boer in Nederland, vertrok hij in 1869 met zijn familie naar Amerika. Daar bouwde hij een nieuw bestaan op als boer en speelde hij een actieve rol in de kerkelijke gemeenschap.

Afkomst en jeugd in Nederland

Derk Willem Huinink was de zoon van Jan Berend Huinink en Berendina Heesen. Zijn vader was goed opgeleid en werkte aanvankelijk als onderwijzer, maar stapte later over op het boerenbedrijf. Het echtpaar kreeg zeven kinderen: Derk Willem, Johanna W. (gehuwd met boer Jan Berend Schepers), en Delia (gehuwd met boer John W. Weberdink), allen gevestigd in Holland Township, Wisconsin. Voor zijn vertrek naar Amerika verloor Jan Berend zijn eerste echtgenote; zij werd begraven in Aalten.

Derk Willem kreeg een basisschoolopleiding en hielp mee op het ouderlijk erf. Op zijn zeventiende leerde hij het weversvak, dat hij tien jaar lang combineerde met werk op de boerderij.

Emigratie naar Amerika

Op 28 mei 1858 trouwde Derk Willem met Catharina Jentink, dochter van Hendrik Jan Jentink en Dora Hendrika Lammers. Ook zij werd in Dale geboren, op 20 november 1834. Zij was een van tien kinderen, vier zonen en zes dochters, van wie er zes met hun ouders emigreerden naar de Nieuwe Wereld. Het gezin Jentink vestigde zich in Lima, Wisconsin.

Derk Willems zuster, Janna Willemina Huinink, trouwde op dezelfde dag met Jan Berend Schepers.

Op 25 juni 1869 vertrokken Derk Willem, zijn vader, echtgenote en kinderen vanuit Rotterdam naar Noord-Amerika. Na elf dagen arriveerden ze in Quebec en reisden door naar Sheboygan County. Op 25 juli bereikten zij Amsterdam (Wisconsin). In het voorjaar van 1870 kocht Huinink 72 acres (29 hectare) grond in sectie 19 voor $2.000. Later voegde hij daar nog 5 acres (2 hectare) aan toe.

Gezinsleven en werk

Derk Willem en zijn vrouw bouwden met hard werken een goed lopend boerenbedrijf op. Ze kregen negen kinderen:

  • Jan Berend (Aalten, 20 mei 1859), zakenman in Cedar Grove
  • Dora Hendrika (Aalten, 22 juni 1861), gehuwd met boer John Lohuis
  • Hendrik Jan (Aalten, 15 oktober 1863), kaasmaker in Cedar Grove
  • Christiaan (Aalten, 22 april 1866), dierenarts
  • Berendina Gesiena (Aalten, 22 april 1868), gehuwd met boer Harry Scott
  • John William (Cedar Grove, 3 juni 1871), eerste kind geboren in Amerika
  • Garret John (Cedar Grove, 25 mei 1875)
  • Catherina Wilhelmina (Cedar Grove, 6 december 1876)
  • Derk William Jr. (Holland, 30 juli 1880)

De jongste vier woonden nog thuis ten tijde van de beschrijving.

De familie Huinink was lid van de Presbyteriaanse Kerk. Derk Willem speelde daarin een actieve rol en was ruim negentien jaar ouderling. Zowel hij als zijn zonen stemden politiek gezien op de Republikeinse Partij, wat destijds gebruikelijk was onder protestantse immigranten in het Midwesten.